Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekességek - május 26.

Május 26-án történt.

1980-ban Farkas Bertalan az első - és eddig egyetlen - magyar űrhajós a Szojuz-36 fedélzetén elindult a világűrbe. Az űrhajó május 28-án kapcsolódott össze a Szaljut-6 űrállomással. Az egyhetes programban több magyar kísérlet is szerepelt, így vizsgálták, hogyan képződik az emberi szervezetben kozmikus körülmények között az interferon fehérje. A Pille sugárdózis-mérővel az űrhajósokat érő sugárzást, a Balaton nevű műszerrel az űrhajósok szellemi munkavégző képességét vizsgálták. Magyar készítésű élelmiszereket is vittek magukkal, kalocsai mintás konzervdobozban.
Farkas Bertalan utóbb elárulta, hogy hatvannyolc kilójával túl soványnak számított, ezért szkafanderébe ólomtéglácskákat kellett szerelni, hogy meglegyen az előírt súlya. A nagy utazásra magával vitte az akkori Magyar Televízió kabalafiguráját, a Tévémacit, aki az űrhajóssal együtt 7 napot, 20 órát és 45 percet töltött a világűrben. Egyik este az űrhajós olvasta fel a magyar gyerekeknek az esti mesét.
Farkas Bertalan visszaemlékezése szerint leírhatatlan érzés volt meglátni Magyarországot a világűrből.

2020. május 25., 14:55
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek