Móri Ildikó rovata
Kaszás Attila szakmai hagyatéka
„Amikor egy civil kezdeményezésből először egy szakmai kezdeményezés alakul, amikor egy szakmai kezdeményezésből egy magas rangú díj alakul ki, akkor megkérdőjelezhetetlen, hogy a magyar kulturális életnek az egyik legjelentősebb, legnagyobb értékű díjáról van szó. A Kaszás Attila-díj ilyen” - mondta Fekete Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára azon a sajtótájékoztató, ahol kihirdették a 2021-es év Kaszás Attila-díj jelöltjeit.
A Kaszás Attila-díjat Pokorni Zoltán, a XII. kerület Hegyvidék polgármestere, és a Mozaik Művészegyesület elnökeként Szűcs Gábor alapította 2008-ban a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Az alapítók a díjjal, a magyar ajkú színművészek méltó szakmai és emberi elismerésén túl, Kaszás Attila szellemi hagyatékának ápolását tűzték ki célul, hisz a fiatalon elhunyt színész mindig komoly szerepet vállalt azon társulatok igazi közösséggé formálásában, ahol dolgozott. Kaszás Attila olyan emblematikus karaktere volt a magyar színjátszásnak, olyan elemi erővel létezett a színpadon, hogy mind a szakmabelieket mind a közönséget lenyűgözte a személyisége.
A díj odaítélésének egyik fő kritériumaként a kiemelkedő mesterségbeli tudás és művészeti teljesítmény mellett az adott társulatban vállalt tudatos közösségépítő magatartást jelölték meg az alapítók. A díjazott személyét a magyarországi és határon túli, állandó társulattal rendelkező kőszínházak, valamint a jelentősebb alternatív színházi műhelyek tagjai maguk közül választották az elmúlt években.
Az elismerést korábban többek közt Szarvas József, Nemes Levente, Mátray László, Mucsi Zoltán, Bányai Kelemen Barna, Borovics Tamás, Nagy Alfréd, Mészáros Tibor, Schneider Zoltán és Krisztik Csaba vehette át.
A cél az volt, hogy ne zsűri vagy kuratórium döntsön a díjazott személyéről a kétfordulós szavazáson, hanem maguk a színészkollégák. Az első fordulóban a szavazók egy, a saját társulatukhoz tartozó színművészt jelölhettek meg, majd így a második fordulóba bejutott határon túli és magyarországi színészek titkos szavazással dönthettek a nyertesről. 2012-től kezdődően az eddig kétfordulós eljárás kibővült, már nem csak színészek szavazhatnak, hanem az utolsó, harmadik körben a közönség szavazatai döntenek a díjazott személyéről az interneten, telefonon és SMS-ben leadott voksaikkal.
Az, hogy a társulatok tagjai, a színészek és a mellettük működő szakemberek tehetnek javaslatot a legdemokratikusabb módon, és hogy egy-egy társulatnak az összegző véleménye határozza meg, hogy kik kerülnek a nomináltak listájára, megalapozza ennek a díjnak a szakmaiságát.
Idén Rusznák Andrást, a Radnóti Miklós Színház művészét, Gulácsi Tamást, a Móricz Zsigmond Színház tagját és Fándly Csabát, a Csiky Gergely Színház művészét jelölték az elismerésre.
Fándly Csaba arról beszélt, hogy Kaszás Attilát személyesen nem ismerte, de nimbusza az időn át is tanítómesterré teszi őt. „Az, hogy a saját társulatom olyan embernek gondol, aki tesz a közösségért, amelyben dolgozik, felemelő érzés” - mondta.
Gulácsi Tamás elmondta, hogy Kaszás Attilában hatalmas tűz és szenvedély lobogott, és mégis volt benne kedvesség és szeretet is. „Fiatalon egyből ilyen akartam lenni” - mondta.
Rusznák András kiemelte: azért örül a jelölésnek, mert a díj üzenete megtisztelő, és a díj névadója, Kaszás Attila emblematikus karaktere a magyar színjátszásnak. Felidézte: amikor a miskolci színházban játszotta A padlásban a Rádiós szerepét, sokat hallgatta Kaszás Attilát felvételről. „Becsuktam a szemem, és az volt az érzésem, mintha az ő nagyon különleges hangján keresztül az én gondolataim és érzéseim szólalnának meg. Olyan volt, mint egy belső hang”.
Az elismerés jelentős anyagi megbecsüléssel is jár:
az Emberi Erőforrások Minisztériuma díja bruttó 800 ezer forint.
A szavazatokat a kaszasattiladij.hu oldalon várják augusztus 20-án éjfélig.
A Mank tájékoztatása szerint a díj átadásának időpontja és helyszíne szervezés alatt áll.




