Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - július 3.

Zacskómentes világnap

Lassan minden napra jut egy világnap – és nem véletlen, hogy egyre több a környezetvédelmi. Július 3-án célkeresztben a nejlonszatyrok. Csak az EU-ban 3,4 millió tonnányit gyártanak évente azért, hogy néhány perc használat után a szemétben végezze. A zacskómentes világnap 2008 óta próbálja felhívni a figyelmet a környezetünket és egészségünket veszélyeztető műanyag zacskókra. Nyilvánvaló, hogy a műanyag szatyrok ideje lejárt. A vékony műanyag zacskó az 1970-es évek óta terjed világszerte. Bár olcsó, könnyű, vízálló és mindenhol elfér – a nejlonzacskó többe kerül, mint gondolnánk.
Először is nyersolajból készül, azaz nem megújuló, véges erőforrásból. A műanyag zacskók 1 tonnájához 11 hordó (1 hordó=160 liter) olaj fogy. Másrészt már a gyártása is erősen környezetszennyező. Egy zacskót átlag 25 percig használunk, mégis 100-500 évig velünk marad, nem bomlik le – szemétlerakókra vagy szemétégetőkbe, rosszabb esetben az árokpartra, a fákra vagy a vízbe, a tengerekbe kerül, veszélyeztetve az élővilágot. Égése során veszélyes anyagok szabadulnak fel. A folyók, tengerek, óceánok lassan telítődnek a műanyag szeméttel. Utasítsunk vissza mindenféle nejlontasakot, Bevásárláskor vigyünk magunkkal kosarat, papír- vagy vászontáskát. A zöldség, gyümölcs, kifli, zsömle vételénél is otthonról hozott, erre a célra rendszeresített vászonzacskóba pakoljunk, amit otthon magunk is varrhatunk erre a célra. Ha csomagolás mentes boltban vásárolsz, saját tárolódban viszed haza a termékeket, nem termelsz háztartási hulladékot, és nem terheled a környezetet.

2021. július 02., 00:36
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek