Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - október 4.

64 évvel ezelőtt, 1957. október 4-én a kazahsztáni Bajkonur űrközpontból,

moszkvai idő szerint 22 óra 28 perckor bocsátották fel a világ első mesterséges holdját, s ezzel megkezdődött az űrkorszak. A Szputnyik-1 (útitárs) polírozott alumíniumötvözetből készült, 58 centiméter átmérőjű, 83,6 kilós gömb volt, négy csuklósan kinyíló, 280 centiméter hosszú antennával. Repülési pályája a földfelszín fölött 228 és 947 kilométer között húzódott, a Földet mintegy 29 ezer kilométeres óránkénti sebességgel 96,1 percenként kerülte meg. A Földről is látható volt, rádióadói két frekvencián (20 és 40 ezer MHz) 1 watt teljesítménnyel adták a jellegzetes „bip-bip” hangot, amit az amatőr rádiósok is foghattak. 1958 január 4-én, 92 napi működés után elégett az atmoszférában.
Az American Aviaton repülési magazin 1957-ben így írt: „A szovjet műhold fellövése nemcsak hatalmas tudományos eredmény volt, hanem az egész világtörténelem egyik legnagyobb eseménye”. A szovjet siker jelentősen hozzájárult a NASA 1958-as megalapításához.

Szputnyik: sosem felejtjük el az elsőt

2021. október 01., 12:54
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek