Az Európai Tanács 1990. február 22-én tette közzé
a bűncselekmények áldozatainak chartáját, ez a nap azóta is számos országban – 1993 óta Magyarországon is – az áldozatok napja. A rendőrség bűnmegelőzési szakemberei éppen ezért minden év februárjában kiemelt figyelmet fordítanak az áldozattá válás szempontjából kiemelt kockázatú csoportok (gyermekek, fiatalkorúak, idősek stb.) megfelelő tájékoztatására. A tapasztalatok szerint ugyanis nagyobb óvatossággal, körültekintéssel, a környezetünkben élőkre való odafigyeléssel a bűncselekmények - főként a vagyon elleni jogsértések - jelentős része megelőzhető lenne. Az áldozatok a bűncselekményt követően elsősorban a rendőrségtől szereznek információt arról, hogy hol és milyen típusú segítségnyújtási formákban részesülhetnek, de az áldozatsegítésben civil szervezetek, egyházak is szerepet vállalnak.




