A csokit mindenki szereti. Ezt mi sem
bizonyítja jobban, mint hogy ma van a csokoládé egyik világnapja. Ha ugyanis valaki utánanéz a dátumnak, akkor más napokat is talál, amikor a lelkes csokirajongók kedvencüket ünnepelhetik. Nem tudni pontosan, mi az alapja a dátumválasztásnak, néhány forrás mindenesetre erre a napra teszi, amikor 1550-ben megkezdte európai térhódítását a csokoládé. Őszintén szólva nemhogy a hónap/nap, hanem az évszám is bizonytalan. Annyit lehet csak biztosan tudni, hogy a XVI. század közepén Hernán Cortés spanyol konkvisztádornak köszönhetően érkezett Európába, aki dél-amerikai felfedező és hódító útjáról visszatérve hozta magával a különleges csemegét. A csokoládé eredete egyébként jóval korábbra, mintegy háromezer évre nyúlik vissza. Az aztékok már jóval az európai hódítók előtt is fogyasztották. A maják birodalmában is jelentős szerepe volt, hiszen a kakaóbabot más, szomszédos kultúrákhoz hasonlóan fizetőeszközként (is) használták. Maga a kakaó neve is a kereskedelemre utal, hiszen a „cacau” eredeti jelentése: venni, cserélni, vásárolni. Jó hír, hogy a csokoládé nemcsak nagyon finom, de kedvező élettani hatásai is vannak. Csökkenti a koleszterinszintet, tannintartalma antioxidáns, a benne található kálium vérnyomáscsökkentő hatású, és a fogyasztásakor endorfin, azaz boldogsághormon szabadul fel.




