1777. augusztus 22-én adták ki a Ratio Educationist.
A Mária Terézia magyar királynő által szentesített oktatási rendelkezések gyűjteménye: az eredetileg német nyelvű szöveget latin nyelven adták ki. Célja volt a Habsburg Birodalom (köztük Magyarország) oktatásügyét szinte teljes egészében meghatározni a katolikus iskolák állami felügyelet alá vételével: egységesítették az iskolarendszert, meghatározták a tananyagot, sőt, órarendtervet is készítettek. Mivel a Ratio Educationis csak rendelet volt, nem pedig országos törvény, ezért a protestánsok iskoláik szervezésében és berendezésénél irányul nem fogadták el, és amikor a kormányzat végrehajtásukat ismételten sürgette, a protestánsok erélyesen tiltakoztak. Azonban a magyarországi katolikus iskolák egészen 1848-ig a Ratio Educationis szellemében működtek.
Az első Ratio előszavában olvashatjuk, hogy „mindig fontos szerepet játszott a jó erkölcsű népek népe körében az ifjúság helyes nevelése és az egész oktatás irányítása, mert úgy látták: ez az országok szilárd alapja, ettől függ a közjólét.” A Ratio kimondta, hogy az új közoktatási rendszer áldásait „az összes polgárok minden osztályára" ki kell terjeszteni. A cél, hogy a társadalom minél nagyobb köre számára váljon elérhetővé olyan tudás, amely „a jövőben számukra hasznos lehet.”




