Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - november 28.

1887. november 28-án megindult Budapest első

villamosított közúti vasút vonala.
Az első utcai gőzvasút 1832-ben, New York utcáin került kipróbálásra, nem túl nagy sikerrel. Pesten 1866. július 30-án indult el az első lóvasút, amely a mai Kálvin tér és az Újpest Városkapu állomások között közlekedett. A városi forgalom megújítására egészen 1879-ig kellett várni, mikor egy berlini kiállításon a Werner Siemens bemutatta az első olyan, villanyhajtású vasútját, amely a mozgáshoz szükséges áramot nem hordozható akkumulátorokból nyerte, hanem erre kiépített vezetékekből „szedte”.
Az eredetileg nyári üzemre kialakított, nyitott járműveket beüvegezték és kályhával látták el. A két zöldre festett kocsi 1 kilométer hosszú, 1000 mm nyomtávú, egyvágányú pályán közlekedett. A legnagyobb menetsebességet 10 km/h-ra korlátozták, az Oktogonon pedig csak lépésben haladhattak. A Siemens cég itt próbálta ki az úgynevezett alsóvezetékes rendszer, amely 1924-ig használtak Budapesten.

2022. október 30., 20:22
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek