Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - december 5.

1952. december 5-től több napig sűrű szmogba burkolózott

London, és gyakorlatilag megbénult a város. Mindez azért történhetett meg, mert a szokatlanul hideg idő párosult a szélcsendes időjárással, ami ahhoz vezetett, hogy a város fölött sűrű szmogréteg állt össze. Ezeknek a szennyező anyagoknak a nagy része a magas kéntartalmú szén elégetéséből származott, amit az otthonok fűtésére és a gyárak energiaellátására használtak akkoriban. A levegő minőségét tovább rontotta a járművek kipufogógáza, és a La Manche felől is nagy mennyiségű szennyezett levegő érkezett. A levegő színe sárgásfeketére változott a nagy mennyiségű kátrányos koromrészecske miatt, amelyet a londoniak „borsólevesnek” neveztek el. A ködöt végül december 10-én fújta el a feltámadó szél. A következmények azonban súlyosak voltak; sokan meghaltak tüdőgyulladás, tuberkolózis és szívelégtelenség miatt. Későbbi kutatások összesen tizenkétezerre teszik a halálos áldozatok számát. Hosszútávú hatásai is voltak a tragédiának, a kormányzat törvényt hozott a légszennyezés csökkentésére, 1956-ban megalkották a Tiszta Levegő törvényt, amely korlátozta a füst kibocsátását és ösztönözte az elektromos fűtés bevezetését.

2022. november 27., 20:28
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek