1963. február 13-án adták át először a Kazinczy-díjat.
Péchy Blanka színművész 1960-ban hozta létre a Kazinczy-díj Alapítványt. A Kazinczy-díj Alapítvány - Péchy Blanka emlékére kuratóriuma - 1963-ban ítélte oda először a díjat Makay Margit színművésznőnek. Az Alapítvány célja, hogy a magyar nyelv ápolása érdekében igényes, kulturált és kifejező magyar beszédre ösztönözze a színművészeket, a média szereplőit és a magyar ifjúságot. Céljainak elérése érdekében az Alapítvány Kazinczy-díjban részesít anyanyelvünket példamutatóan használó színészeket, rádiós és televíziós hivatásos beszélőket, továbbá az ifjúság beszédkultúráját elkötelezetten és eredményesen gondozó magyartanárokat, valamint magyar fiatalokat.




