Az első Kossuth-díjakat 1948. március 14-én adták át
az ország legkiválóbb tudósainak, művészeinek, munkásainak, akik hozzájárultak az ország újjáépítésének sikeréhez. Petőfi és Táncsics neve is szóba került, mégis Kossuth Lajos lett a kitüntetés névadója, akinek már egy évszázada töretlen volt a népszerűsége. 1948-ban a parlament egyhangúlag szavazta meg, hogy róla nevezzék el a ”magyar alkotó munka jutalmazására” alapított díjat. Az elismerést eleinte még nem csupán a kultúra, a művészeti ágak, a tudomány nagyjai érdemelték ki, hanem ipari munkások, akár földművesek is. Az alapításkor a pénzdíjat babérkoszorú kísérte, 1991-től a kitüntetettek a jutalom, az oklevél és a jelvény mellett egy emlékszobrot kapnak.




