Villamoskönyvtárak Budapesten
Budapesten a második világháborút követően villamoskönyvtárakkal pótolták a hiányzó városi fiókokat. Az első kettőt 1945. július 16-án és 23-án indították el, a Béke tér és a Bosnyák tér, illetve a kőbányai Liget tér és Kispest között. Járművenként körülbelül 3000 kötet elhelyezésére volt lehetőség, a szolgáltatás pedig nagyjából 1000-1000 olvasót vonzott évente. De mi is érdekelte a romok közt nyugalmat kereső olvasót? A népszerűségi listát Rauschning: Hitler bizalmasa voltam és Márai Sándor Naplója vezette. Herczeg Ferenc, Zsigray Julianna, Bozzay Margit regényeit is sokat kölcsönözték. Az igényesebb olvasók főleg az orosz regényeket keresték. A villamoskönyvtárakkal a főváros nem tervezett túl hosszú távra, az 1. számú egység ennek ellenére 1955-ben, a második 1965-ben állt le, budai és pesti megállóik sora pedig évről évre egyre hosszabbra nyúlt.




