Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - június 30.

A Szabó család rádiójáték első adása.

Liska Dénes a Szabó család alapító írója a Rádió dramaturgiájának vezetőjétől, Bozó Lászlótól szabad kezet kapott egy folytatásos rádiójáték elindításához. 1959. június 30-án, kedden este adta le a Kossuth rádió az első 30 perces részt. A készítők kezdetben tíz epizódot gondoltak, ám akkora siker lett, hogy végül 2500 rész után szűnt meg a Szabó család. A műsor egyik lényeges és nem titkolt feladata volt a szórakoztató formába öntött társadalmi ismeretterjesztés. Legnagyobb vonzóereje, hogy szereplőiben a hallgatók önmagukat ismerhették fel. A Szabó család által egy új, öntörvényű rádiós műfaj született. Négy évtizeden át élen állt a Magyar Rádió toplistáján. A Szabó család a készítők által kitalált angyalföldi Lapály utca 27/b-ben lakott. A hatvanas évek elején leizzadtak a pesti postások, ugyanis napi rendszerességgel adtak fel leveleket a nem létező Lapály utcába, a hallgatók egy része komolyan azt gondolta, ott lakik a família. Később aztán a rádiójáték szerint a Lapály utca 24 szám alá, egy tágasabb lakásba költözött a család. A stábot az első trauma akkor érte, amikor az egyik főszereplő, az Icust alakító Vörösmarty Lili 1964-ben, csupán negyvenévesen autóbalesetben meghalt. A temetésén több tízezren vettek részt. A készítők hamar megtanulták, hogy a halállal nem szabad játszani. Még a hatvanas években a Balla Tibort játszó Zenthe Ferenc a rádiójáték egyik epizódjában a Dunába fulladt. A következő napokban szinte megostromolták a rádiót a hallgatók, hogy ez nem fordulhat elő. A készítők a nyomás hatására Kárpáti Zoltánként újra visszaírták Zenthét, főleg, hogy a vízi rendészektől is kaptak egy telefont, amelyben az egyik vezető a következőt mondta: „Kérem, csináljanak már, valamint azzal a Balla Tiborral! Mióta eltűnt, a révkapitányságon éjjel-nappal szól a telefon, hogy megtalálták e már a fiatalembert…” A 48 esztendő alatt csaknem ezer színész szerepelt a rádiójátékban. A hosszú évtizedek alatt 11 írója volt és tizenkét rendezője. Az állandóságot a dramaturg Major Anna képviselte, aki 48 éven át bábáskodott a sorozat mellett. 2007-ben a Magyar Rádió vezetés úgy döntött, a Szabó család nem illik a XXI. század kommunikációs világába és 48 év után, a 2500-ik adás után megszüntette a sorozatot.

2023. június 29., 22:17
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek