Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - október 20.

A csontritkulás világnapját, a WHO-nak, az ENSZ Egészségügyi Szervezetének javaslatára 1999 óta minden évben október 20-án tartják meg.

A világnap célja, hogy felhívja mindenkinek a figyelmét a csontritkulás veszélyére. A csontritkulás egy olyan anyagcsere betegség, amelynél a csontokat építő és lebontó szakaszok közötti összhang felbomlik, és emiatt a csontképződés lelassulásával együtt fokozódik a csontok lebontása. Emiatt pedig nemcsak a csontozat sűrűsége, mennyisége csökken fokozatosan, hanem a csontok összetétele és szerkezeti felépítése is romlik. Nem véletlenül jelent nagy veszélyt, hiszen a csontok tömegének csökkenése a csontszerkezet megváltozásával, lyukacsosabbá válásával és a csontok szilárdságának gyengülésével jár együtt. A csontokban különösen a kalcium mennyisége csökken, és ezért a csontok elvékonyodnak. Ez pedig a csontok törékenységének fokozott, és egyre gyorsulóbb ütemű növekedését jelenti. Magyarországon a felmérések szerint mintegy 900 ezer ember szenved csontritkulásban. Az átlagéletkor növekedésével ez a szám folyamatosan emelkedik. Változókor után minden harmadik nő csontritkulástól szenved. Körülbelül kétszer olyan gyakran fordul elő a nőknél, mint a férfiak között. Talán azt gondolhatjuk, hogy az időseket fenyegeti ez elsősorban, ezért ők az igazán érintettek. Ez persze így is van. Azonban a legtöbbet fiatal korunkban, a 30-as éveinkig tehetünk a csontritkulás ellen. Ugyanis a harmincas éveink elejéig a csontállományunk folyamatosan növekszik, és ha rendszeresen mozgunk, akkor olyan mennyiségű csontállományt halmozhatunk fel, ami bőséges tartalékot fog képezni idősebb korára is. Sokat tehetünk a csontritkulás megelőzéséért, ha kalciumot tartalmazó ételeket, illetve a kalcium csontokba épülését segítő D-vitamin tartalmú élelmiszerek fogyasztunk. Különösen sok kalcium van a tejtermékekben, a tejben, a sajtokban, a joghurtban és a kefirben. A kalcium csontokba való beépülését pedig a D-vitamin segíti. Ezt pedig a legtermészetesebb úton a napsütésből nyerhetjük. Osteoporosisra veszélyeztető tényezők közé sorolhatók: a pajzsmirigy túlműködés, felszívódási zavarok, gyulladásos bélbetegségek, inzulinos cukorbetegség, bizonyos gyógyszerek tartós szedése (szteroidok, vérhígítók) dohányzás, túl sok koffein fogyasztása. Magyarországon hatékony és szakmailag magas színvonalú osteoporosis-ellátó hálózat működik, aminek a segítségével az elmúlt tíz évben igen jelentős eredmények születtek a csontritkulás talaján bekövetkező csonttörések számának csökkentése terén, viszont még számos fontos feladat vár ránk az csontritkulásos betegek ellátásának egyéb területein.

2023. október 19., 11:23
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek