Információs vonal: 34/300-336
Cikkek
Keresés
Vissza
Napi érdekesség - december 1.

AIDS világnap

1988 óta minden évben december 1-jén a WHO kezdeményezésére a világ a HIV-fertőzöttekre figyel. Az elmúlt években a HIV elleni küzdelemben számos fronton részleges győzelmeket arattunk. Fokozatosan sikerül visszaszorítani az AIDS-ben elhunytak számát, néhány országban csökkent az új fertőzések száma, és egyre növekszik a vírusellenes kezelésnek köszönhetően az életben maradottak száma! Az AIDS az immunrendszer egy olyan betegsége, amelyet HIV-fertőzés okoz. A HIV-fertőzéstől az AIDS kialakulásáig az eddigi adatok szerint mintegy 10 év telik el, majd az AIDS diagnosztizálása után átlagosan 5 éven belül várható a megbetegedettek elhalálozása. Az AIDS betegség gyakorlatilag a HIV-fertőzés lezajlásának utolsó szakaszát jelöli. Az első tünetek egyben a HIV-fertőzés tünetei: néhány héttel a fertőzést követően bőrkiütések, láz, agyhártyagyulladás jelentkezhet, amely állapot mintegy két hétig tart. A fertőzöttek többsége esetében a betegség e szakaszában fel sem merül a HIV-fertőzés eshetősége, mivel ezután tünetmentes szakasz következik, ekkor csupán vérvizsgálat során derülhet fény a fertőzés tényére. A betegség következő szakaszában a nyirokcsomók megnagyobbodása tapasztalható, általában több hónapos időtartamon keresztül. A tulajdonképpeni AIDS betegség ezután alakul ki. A betegek nagymértékű fogyást tapasztalnak, visszatérő bőrbetegségek, hasmenés és gyulladások jellemzik az AIDS betegség szakaszát. A betegek halálát nem maga a HIV-vírus okozza, hanem az immunrendszer károsodása miatt végzetessé váló fertőzés vagy daganatos betegség. A HIV-vírus kimutatása vérvizsgálattal történik. A fertőzés megállapításához több alkalommal is vesznek vért, amelyet többfajta módszerrel is megvizsgálnak. Az egyszerűbb AIDS-teszt mintegy 96%-os pontosságú; pozitivitása esetén a költségesebb, ám közel 100%-os pontosságú teszttel ellenőrzik az eredményt, és ezzel már a víruskoncentrációra is következtethetnek. A kezelés során a HIV-vírus elpusztítása mellett az immunrendszeri szövődmények megelőzése a fő cél. Minél kisebb a vírus koncentrációja a szervezetben, annál kisebb mennyiségben számítanak fertőzöttnek az immunrendszeri sejtek, s ezzel az immunhiányos tünetek előfordulásának valószínűsége is csökken. A rendszeres szűrés és a korai felismerés az egyetlen módja, hogy a HIV-fertőzés esetén idejekorán megkezdődhessen a vírusellenes kezelés a súlyos szövődmények és a vírus továbbadásának megelőzése érdekében. Minden szexuálisan aktív személy számára javasolt az évenként egyszeri szűrésen való részvétel. A HIV-szűrés térítésmentesen vehető igénybe a bőr- és nemibeteggondozó intézményekben, valamint a kormányhivatalok és a Nemzeti Népegészségügyi Központ HIV-FERTŐZÉS/AIDS tanácsadójában.

2023. november 30., 15:16
Vissza

Címünk

2840 Oroszlány, Szent Borbála tér 1.

Elérhetőségeink

  • KFMKK központi száma, információ: +36 (34) 300-336
  • Felnőtt könyvtár: +36 (20) 553-3094

Legnépszerűbb cikkek