A Húsvéti Szent Háromnap népszokásai, hagyományai.
Ezen a három napon emlékezik meg a keresztény világ Jézus kereszthaláláról, szenvedéséről.
Nagycsütörtöki szokások
-Nagycsütörtöki lábmosás hagyománya, ami az alázatra nevel.
-Valamilyen zöld ételt esznek, zöldcsütörtöknek is hívják.
-A templomban a harangok utoljára szólalnak meg Nagyszombatig.
-Jézus utolsó vacsoráját, elfogatását és szenvedésének kezdetét jelöli.
Nagypéntek
-Nagypénteken a mise után az oltáriszentséget más helyre viszik, mindent levesznek az oltárról, csak a gyertyatartókat és a lepellel letakart kereszt marad, ami Jézus szenvedésére és lemeztelenítésére utal.
-Tilos húst enni.
-Tilos volt bármilyen háztáji munka, állattartás, földművelés, fonás, szövés, tüzet sem gyújtottak.
-Úgy hitték, aki még napfelkelte előtt lefürdik, az nem betegszik meg.
-Maximum háromszor esznek, amiből csak egy alkalommal lakhatnak jól.
-A keresztútjárás során megemlékeznek Jézus szenvedésének állomásairól. Hagyományosan 14 állomásból áll.
Nagyszombat
-Véget ér a negyvennapos böjt.
-Szokás volt az első harangszóra megrázni a gyümölcsfák törzsét, hogy a régi rossz termés lehulljon és az új ne legyen férges.
-A tűz hamuját, parazsát eltették és gyógyításra használták és a földeken elszórták.
-Este körmeneteket tartottak.
-Új tüzet gyújtottak a templomban.
-Ezen a napon feküdt Jézus teste a sziklában és várt a feltámadásra.
Húsvétvasárnap
-A feltámadás napja.-Tilos volt a munka, állat befogása, föld művelése, nem főztek, nem söpörtek stb.
-Ételszentelés hagyománya. A délelőtti misére étellel, itallal mentek, amit egy letakart kosárba vittek.
/forrás: nepszokasok.hu/




