A TOP_PLUSZ-3.1.3-23-KO1-2025-00005 azonosítószámú, „Humán erőforrás- és szolgáltatásfejlesztés egyes hátrányos helyzetű csoportok részére Oroszlányban” című pályázat keretében megvalósuló Idősek Klubja program résztvevői 2026. május 4-én, hétfőn reggel a Szentendrei Skanzenbe látogattak, ahol egy igazán különleges, élményekkel teli időutazás várt rájuk.
A nap egy barátságos bemutatkozással indult, majd egy játékos, illatokkal teli feladat következett: egy különleges növény felismerése. Nem sokkal később kiderült, hogy a frissítő menta volt a „titokzatos” növény, melynek szörpjét meg is kóstolhatták a hölgyek és urak, így mintha egy pillanatra mindannyian egy régi, nyári kertbe csöppentek volna.
Az emlékidézés tovább folytatódott, a gyöngyvirág illatával, amit egy kölni segítségével sikerült újra életre kelteni, miközben az asztalon orgona és babarózsa illatozott, felidézve a hajdani anyák napi ünnepségek meghitt hangulatát.
A közös éneklés sem maradhatott el: a „Rózsa, rózsa, labdarózsa levele”, a „Bunkócska” és a „Mint a mókus” dallamai örömet és meghittséget hoztak a szívekbe.
A múlt kézzelfoghatóvá vált, amikor régi tárgyak kerültek elő: Sokol rádió, bakelit lemezek Kovács Kati és Korda György dalaival, valamint úttörő nyakkendő, öv és síp – mind-mind emlékeket ébresztve az idős kezekben.
A program az udvaron folytatódott, ahol zsíros kenyér és hagyma mellett idézték fel a régi történeteket, nosztalgikus pillanatokkal fűszerezve. És végül a résztvevők színes szalagokat kötöttek egy közeli bokor ágaira, jelképesen is megőrizve ezt a szép, közös élményt.
A program az oroszlányi Kölcsey Ferenc Művelődési Központ és Könyvtár munkatársainak szervezésében valósult meg, ami minden résztvevő számára maradandó élményt nyújtott.




